Jeden z opisów trzech świadomości.

Wydaje się być całkiem dobry – dlatego polecam:)

„ŚWIADOMOŚĆ jest pojęciem wieloznacznym: l. oznacza to, co stanowi o zdolności człowieka do zdawania sobie sprawy ze zjawisk, które występują w jego psychice, oraz do ich słownego opisywania, 2. jest synonimem przytomności (stąd określenie dla omdlenia „utrata świadomości”), 3. oznacza to, co rzekomo odróżnia psychikę człowieka od psychiki zwierzęcia, i co decyduje o jej „wyższości”(…)”

„PODŚWIADOMOŚĆ — część nieświadomego obszaru osobowości (pojmowanej jako całokształt psychiki), gdzie l. magazynowane są treści psychiczne (tzn. myśli, wyobrażenia i związane z nimi emocje), które kiedyś znajdowały się w świadomości, ale zostały z niej wyparte (zapomniane); podczas przypominania sobie — treści zawarte w podświadomości wracają do świadomości(…)

„NIEŚWIADOMOŚĆ — wg psychologii głębi jest częścią nieświadomego obszaru osobowości (pojmowanej jako całokształt psychiki), gdzie l. tkwią nieakceptowane przez świadomość człowieka popędy i pragnienia, nigdy przez niego nieuświadamiane(…)

„NADŚWIADOMOŚĆ — stan ludzkiego umysłu, w którym osiąga on zdolność do efektywniejszego niż zwykle działania. Pojęcie nadświadomości stosowane bywa często w terminologii okultystyczsnej, gdzie oznacza: l. stan umysłu zdolnego do przyjmowania ,,wiedzy objawionej”, a nawet 2. hipotetyczną część (?) umysłu do tego zdolną.(…)”

Czytaj całość na http://www.medycynanaturalna.org/swiadomosc.html >>>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s