Huna

Czym jest Huna?

Huna jest „starożytną wiedzą hawajskich ludów”.
Huna jest „filozofią pozytywnego myślenia i życia”.
Huna jest „sztuką korzystania z wnętrza dla pożytku swojego i innych”.
Huna jest „sympatycznie zakręconym system z pogranicza magii, religii i psychoterapii”.[1]

Więcej o Hunie?

Huna nie żąda wyłączności. Nie namawia do porzucenia swych przekonań, wierzeń czy sposobu życia po to, aby móc się nią posługiwać. Osoba używająca Huny może być jednocześnie buddystą, katolikiem, protestantem, naukowcem, psychologiem bądź kimkolwiek innym. Jedynym wymaganiem jest, aby dana osoba uznała system za swój własny i używała go. Można oczywiście używać tylko czystej i prostej Huny.

Huna ma jeszcze jedną wielką zaletę. Uznaje bowiem, że do jednego celu prowadzi wiele ścieżek, niezależnie od tego, czy jest on sprawą duchową, umysłową czy fizyczną. Pomijając działające hipotezy i pewne założenia moralne, Huna jest skoncentrowana tylko na efektywności. Techniki osiągania celu, pochodzące z innych systemów są całkowicie dozwolone, pod jednym warunkiem: że działają.

Huna nie jest systemem skończonym. Posiada niekończące się pole do ekspansji idei, koncepcji, technik, wiedzy i praktyki. W nieskończonym, wielowymiarowym wszechświecie tylko zamknięty system z silnymi dogmatami może ośmielić się twierdzić, że posiada całą wiedzę. Podstawowe zasady Huny zostały odkryte przez tysiące ludzi dzięki bezpośrednim doświadczeniom, ale sposoby, w jakich te zasady mogą się zamanifestować są naprawdę nieograniczone.

Zdolności ponadzmysłowe, takie jak telepatia, jasnowidzenie i umysł wpływający na materię, nie są już dłużej zarezerwowane dla małej grupki ludzi z naturalnymi talentami. Mogą one być rozwijane przez każdego, kto zechce zaakceptować Hunę przynajmniej jako działającą hipotezę. Zresztą to jest właśnie sposób, w jaki należy traktować Hunę, przynajmniej na początku kontaktu z nią. W przeciwieństwie do wielu magicznych systemów, które wymagają wiary, nie informując, w jaki sposób działają, Huna zachęca do zadawania pytań. Jest bowiem systemem otwartym, bezdogmatycznym i nie zakładającym, że jest w jakikolwiek sposób kompletnym.

Nie ma potrzeby, aby wierzyć w Hunę. Wystarczy jedynie chcieć ją wypróbować. Tak jak naukowiec tworzy hipotezy, czyli możliwe do zaakceptowania i prawdopodobne założenia dotyczące wyników, jeszcze przed rozpoczęciem eksperymentów, tak student Huny musi założyć, że zasady są faktem, zanim będzie mógł ich użyć. Jeśli hipoteza okaże się nieprawdziwa, a rezultaty dalekie od oczekiwanych, można ją po prostu odrzucić. Ale jeśli rezultaty są zgodne z oczekiwaniami, to wiara jest zastępowana przez pewność i zrozumienie. I tak jak w jakimkolwiek innym eksperymencie naukowym, jeśli założenia i zasady nie były wypełnione całkowicie dokładnie, to wina za nieudane rezultaty spada na eksperymentatora, a nie na hipotezę. [2]

Założenia, zasady?

Hawajski system opiera się na 7 wspaniałych zasadach:

 1. IKE – Świat jest taki, jaki myślisz, że jest.
 2. KALA – Nie ma granic.
 3. MAKIA – Energia podąża za uwagą.
 4. MANAWA – Teraz jest moment mocy.
 5. ALOHA – Kochać to być szczęśliwym z..
 6. MANA – Cała moc pochodzi z wnętrza.
 7. PONO – Skuteczność jest miarą prawdy.

Wielki system narzędzi?

Tak! Cała Huna jest jednym wielkim systemem rozwoju zarówno duchowego i osobistego. W jej skład wchodzi wiele przydatnych narzędzi, takich jak: [3]

 • Energia „Many”
 • „Sznur Aka”
 • „Światło i świetlna piramida”
 • Wizualizacja
 • proces oczyszczania „kala”

A co najważniejsze?

Moim zdaniem, najważniejszym narzędziem w metodzie Huny jest fakt, iż ludzka istota została podzielona na trzy „ja”, które równocześnie tworzą całość.

Owa „Trójjedność” w Hunie dzieli się na:

 • Niższe Ja, 
 • Średnia Ja 
 • oraz Wyższe ja. 

W ogólnie znanej psychologii można do tego podziału podporządkować odpowiednio określenia:

 • Podświadomość, 
 • Świadomość
 • i Nadświadomość.

Już same uświadomienie tego faktu wiele zmienia w postrzeganiu otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego bardzo serdecznie polecam zapoznać się z Huną!  Aloha! :)

Przeglądaj notatki z kategorii „Huna” >>

_______________________________________________
[1] Piotr Jaczewski – „Huna – a co to takiego ?”
[2] Serge Kahili King – „Bądź mistrzem ukrytego ja” 
[3] Henry Krotoschin – „Huna” 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s