Wizualizacje

Wizualizacje, czyli proces wyobrażania sobie swojego celu przed jego wykonaniem.  Ujrzenie planu, a jeszcze lepiej ujrzenie osiągniętego celu, jest dla umysłu człowieka wielką pomocą w mobilizacji sił ludzkiego ciała, umysłu i ducha. Wszystko dzięki naszej wrodzonej wyobraźni! Jest ona naturalną zdolnością każdego z nas. Skuteczność wizualizacji została wielokrotnie naukowo udowodniona.

Po co wizualizować?

Dzięki wizualizacji można poprawić jakość swego życia, zdrowia oraz relacji z ludźmi. Można zwiększyć szanse na osiągnięcie zamierzonych celów. Dzięki wizualizacji możemy świadomie przekształcać doświadczenia naszego życia i stworzyć nową, lepszą rzeczywistość.

Jak wizualizować?

Stwórz dokładny obraz w wyobraźni tak, aby nabierał mocy stawania się rzeczywistością. Bardzo dokładnie wyobraź sobie, jak wygląda to, co chcesz osiągnąć. Jakie zmiany zajdą zarówno w trakcie realizacji, jak i po osiągnięciu celu. Jak zmieni się Twoje życie? Co powiedzą znajomi? Wizualizacja powinna być pełna szczegółów, im więcej szczegółów tym lepiej.  Wizualizowany obraz jest najbardziej skutecznym narzędziem zmiany naszej podświadomości. Każdy detal obrazu należy do jakiegoś podświadomego programu zachowań. A więc im więcej detali wprowadzisz do wizualizowanego obrazu, tym więcej podświadomych programów zachowań zostanie uruchomionych do osiągnięcia celu.

Wyobraźnia? To dziecinne!

Tak! W dzieciństwie mieliśmy jej mnóstwo. Marzyliśmy, nasze głowy były pełne pomysłów, pełne pytań i ogromnie byliśmy ciekawi życia. Wszystko czego jeszcze nie mieliśmy, o czym nie wiedzieliśmy – wyobrażaliśmy sobie!  Niestety, wielu z nas w dzisiejszym świecie zatraciło, zapomniało już jak to jest. Dlatego musimy się tego nauczyć! Na nowo!

O czym pamiętać?

 • Umysł jest zdolny do wszystkiego
 • Nie bój się marzyć
 • Używaj wyłącznie pozytywnych, dobrze sformułowanych wizualizacji. Nie wizualizuj np.: „nie czuję napiecia”, tylko: „jestem zrelaksowany!”
 • Spójrzcie na swoje życie jak na odbicie waszych zamiarów
 • Stosuj wyłącznie instrukcje w czasie teraźniejszym
 • Czuj się zdrowo, w harmonii z tym czego pragniesz, nic na siłę
 • Bądź w stanie relaksu, odpuść wszelkie napięcia
 • Bardzo pomocna jest odpowiednio dobrana, relaksacyjna muzyka.
 • I to, co zostało już powiedziane wcześniej – wizualizacje muszą być dokładnie!

Przykłady?

Technika wizualizacji jest najlepiej znana w świecie sportowców. Wyobrażają (wizualizują) sobie oni dokładną scenę w której wykonują to, nad czym tak dużo trenują. W przypadku naszej mistrzyni Otylii Jędrzejczak będzie to wyobrażenie idealnego skoku do wody, każdego ruchu jej ciała pędzącego w wodzie, a nawet późniejsze odebranie złotego medalu:) W przypadku Adama Małysza – wszystkie etapy „skoku w dal” :)

Rodzaje wizualizacji?

Wizualizację (według P. Fanninga) można podzielić na:
 • Wizualizacja receptywna – polega, najogólniej mówiąc, na wsłuchiwaniu się w podświadomość i znajdywaniu tam podpowiedzi dotyczących rozwiązania problemu.
 • Wizualizacji programowana –  świadomie tworzymy ze szczegółami to, co chcemy zobaczyć, usłyszeć, odczuć.
 • Wizualizacja kierowana – stanowi połączenie wizualizacji receptywnej i programowanej. Tworzy się w niej pewne sceny, ale pozwala, by podświadomość je uzupełniała. Większość wizualizacji ma właśnie taki charakter.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s